Про проєкт

«Камені спотикання» – (Stolpersteine) це міжнародний проєкт, покликаний вшанувати пам’ять постраждалих від нацизму. Його ідея полягає у встановленні в міському просторі меморіального «каменю» із  невеликою металевою табличкою. Вона містить відомості про людину, яка загинула від рук нацистів або врятувалась попри переслідування.

Камінь спотикання символічно повертає людину до рідних місць. Його встановлюють поблизу останнього місця проживання, роботи або навчання, вільно обраного людиною до початку переслідувань, арешту, депортації. Аби перехожі метафорично спіткнулись через нього, зупинились на хвилинку і замислились про людину, яка жила тут колись.

 

Найбільший децентралізований монумент

Ідея проєкту Stolpersteine належить німецькому митцю Гюнтеру Демнігу (Gunter Demnig). Перший камінь він встановив у Кельні у 1992 році.

На сьогодні більше 116 тис. каменів встановлені у 31 країні Європи. У 2017 перший камінь з’явився в Аргентині, у 2022 — у Великій Британії та в Ірландії. В Україні Камені спотикання вже можна зустріти на вулицях Переяслава-Хмельницького, Рівного та Києва. У Чернівцях встановлено Поріг спотикання. 

 

Камені спотикання в Києві

Проєкт «Один камінь — одне життя: 80 каменів спотикання для Києва» стартував у 2021 році і був приурочений до 80-ї річниці трагедії у Бабиному Яру. В рамках проєкту вшановують пам’ять про людей, чиї долі були пов’язані з Бабиним Яром, тобто тих, хто був вбитий чи переслідуваний нацистським режимом з 1941 по 1943 рік. Більшість з них — це представники київської єврейської громади та їхні родичі.

Київська частина проєкту — не лише комемораційна, а й освітня. До нього долучаються дослідницькі команди: учні, студенти, представники громадських організацій та приватні особи. Вони досліджують біографію людини перед вшануванням, готують і беруть участь у церемонії відкриття Каменя, відвідують і проводять освітні заходи, пов’язані з історією Бабиного Яру та його меморіалізацією. 

 

Мета

Проєкт ставить на меті влаштувати щоденну зустріч містян з пам’яттю про тих киян, котрі загинули чи постраждали від нацистських переслідувань у період окупації міста. Ми прагнемо ввести цю пам’ять до міського простору Києва.

 

Організатори та партнери

Проект реалізується Українським центром вивчення історії Голокосту за ініціативи Посольства Федеративної Республіки Німеччини у Києві за підтримки КМДА.