Олександр Вишняков

Рік народження 1880
Дата арешту 1-2 листопада 1941
Місце загибелі Бабин Яр
Дата загибелі 6 листопада 1941 року
Адреса встановлення каменю спотикання Вул. Жилянська, 4
Дата встановлення каменю спотикання 4 жовтня 2021

Життєпис

Виховувався Олександр в родині священика – о. Василя. В роду Вишнякових налічувалося 300 років спадкоємного священства. За особисту мужність і героїзм під час одного з боїв між німецькою та російською арміями у період Першої світової війни о. Олександр був нагороджений солдатським Георгіївським хрестом. Мав великі розбіжності у поглядах з більшовиками, а отже і проблеми. Був репресований в 30- роках, перебував в таборах ГУЛАГу (бухта Нагаєво). Повернувся із заслання в 1940 р. Був настоятелем Свято-Троїцького собору. Незабаром після початку війни до Києва стали доходити звістки про знищення євреїв в Житомирі і Вінниці. Київські євреї стали звертатися до о. Олександру з проханням охрестити їх в Православну віру. Батюшка охрещував євреїв та видавав їм свідоцтва про хрещення на церковних бланках. Таким чином йому вдалося врятувати від розстрілу багато єврейських родин, в числі яких піаніст Райський, соліст оперного театру Іванов, зубний лікар Паїн з родиною, диригент Раклін.
Після початку розстрілів в Бабиному Яру до отця Олександра прибіг сусід. Це був угорський єврей, в якого були дружина Сіма та троє дітей. Ще в перші дні війни отець Олександр охрестив всю його родину. Тепер німці відправили їх всіх в Бабин Яр. Яну вдалось втекти. Він просив батюшку, щоб той дав свідчення перед німцями, що його родина хрещена в православ`ї.
Вдягнувши рясу та Георгіївський хрест, отець Олександр відправився до Бабиного Яру. Там він засвідчив перед німцями факт хрещення і розшукав майже всю родину.
В перших числах листопада його заарештували співробітники гестапо. 6 листопада архімандрита Олексадра Вишнякова розстріляли в Бабиному Яру.

Посилання та документи:

1.Лист Г. Вишнякова в Управління охорони пам’яток м.Києва з проханням увічнити пам’ять священнослужителів, розстріляних НКВД в 1937 р біля Лук’янівського кладовища
“Прохання” http://www.kby.kiev.ua/book1/documents/doc2.html#Vishnyakov_alex 

2.Стаття про архімандрита на ресурсі “Омілія” https://omiliya.org/content/golgofa-arkhimandrita-aleksandra-vishnyakova